Ostravská dvojka Tereza Krainová jinak známá jako Tryša Terror – genetická mutantka a Pavel Pernický (utečené embryo hudební a výtvarné skupiny I love 69 Popgeju) alias Marius Konvoj -poslední mutant – hrdina, prostupuje svou energií sám sebe a vrhá se mezi diváky jako pářící se divočáci.
Marius i Tryša jsou absolventi intermediální tvorby v ateliéru Petra Lysáčka na Fakultě umění Ostravské univerzity. Mezi výtvarníky, ale především hudebníky patří k jednomu z vizuálně nejvýraznějších českých uskupení a nejsou rozhodně žádnými nováčky. Blondýna v reflexních chráničích a rozběsněný Maria v kůži a ostnech se na české ale i zahraniční nezávislé klubové scéně prezentují především v rytmu digital hardcore. Neoddělitelnou součástí jejich tvorby je tzv. hudební 8-bitový program, který se využívá pro přípravu počítačových her. Už na samotném počátku 21. století zasáhla naší kulturu retro vlna starých 8-bitových zvuků, která se projevila nejvíce v hip hopu a taneční elektronické muzice. To spolu s B-filmy a Disco trashem je zmixováno do nové polohy sexu, pravdy a děsu, videoartu, kostýmů a výrazů. Jejich společná tvorba zachycuje celou škálu uměleckých aktivit, která se prolíná, vzájemně se doplňuje a umocňuje.
Hlavní jejich filozofií je “změnit svět k lepšímu!” Velký důraz tedy kladou především na obsah sdělení, snaží se upozorňovat na důležitá témata a opovrhují ubohou povrchností věcí, která nás dennodenně obklopuje. Pro galerii Cella si připravili výstavu s názvem KONZUM NIRVÁNA, kde můžete shlédnout například vyšívané obrazy od Tryši, či xeroxové tisky nebo videa od Maria Konvoje. Přestože oba tvoří zcela odlišné věci, tato společná výstava vychází především z jejich dlouhodobé spolupráce a přátelství. Společná láska, souznění, pravda, rovnost a volnost pro ně znamenají: 1 + 1=3. Konvoj není hudba, je to vzorec pro život. A právě to je vzájemně ovlivňuje a je jim inspirací, jak v jejich výtvarné tak i hudební tvorbě. “Trash, trash.trash, trash.” Těšit se tedy můžete nejen na skvělá výtvarná díla, slušivé oblečky, ale především na nezapomenutelnou show!!!

Lenka Borovičková